Muhammed Suresi 33. ayette geçen, "... İşlerinizi boşa çıkarmayın." ifadesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muhammed Suresi, 33. Ayet meali:

“Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Resûl'e itaat edin ve yaptıklarınızı boşa çıkarmayın.”

Ayetin Açıklaması:

Allah ve Resulüne (asm) itaat emredildikten sonra "yaptıklarınızı boşa gidermeyin" buyrulduğu için, bu ikisi arasında bir sebep sonuç ilişkisi kurulabilir. Buna göre Allah ve Resulüne (asm)  itaat etmeyenlerin iyi sanarak yapıp ettiklerinin boşa gideceği, onlara özellikle ebedî hayatta bir fayda sağlamayacağı anlaşılmaktadır.

Son cümle bağımsız olarak alınır ve yorumlanırsa mâna "Başa kakarak veya iyilikleri silip süpüren kötülükler yaparak amellerinizi heder etmeyin." şeklinde olur. (bk. Diyanet Tefsiri, Kur'an Yolu)