Miras konusunda babamın vasiyetine uymazsak günah işlemiş olur muyuz?

Soru Detayı
Köyümüzde babamdan kalan bir evimiz ve bahçemiz var. Artık orada kimse oturmuyor. Babam orayı çok sevdiği için bize de oraları satmamamızı vasiyet etmişti. Eğer onun vasiyeti hilafına o mülkü satarsak günaha girer miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babadan kalan miras çocuğun mülkiyetine geçtiği için, onu meşru ölçüler içerisinde dilediği gibi kullanabilir. Bu bakımdan babanızın bu vasiyetini yerine getirmemenizden dolayı günah işlemiş olmazsınız. Ancak ihtiyacınız yoksa babanızın bu tavsiyesine uyabilirsiniz.

Varlıklı bir kimse, malının bir kısmını fakir ve cami gibi hayır müesseselerine vasiyet edebilir. Şad bin Ebi Vakkas'dan şöyle rivayet edilmiştir:

"Ağır bir hastalığa yakalandım, bunun üzerine Peygamber (sav) beni ziyaret etti. Ve bu münâsebetle:

- Ey Allah'ın Resulü! Benim malım çoktur. Bir kızımdan başka da varisim yoktur. Bütün malımı sadaka olarak vereyim mi, dedim. Peygamber (sav):
- Hayır.
- Üçte ikisini mi tasadduk edeyim?
- Hayır.
- Yarısını mı tasadduk edeyim?
- Hayır.
- Üçte birini mi tasadduk edeyim?
- Evet üçte biri, üçte biri de çoktur. Varislerini varlıklı olarak bırakman, insanlara el açacak kadar muhtaç bırakmandan daha hayırlıdır." buyurdu.

Peygamber (sav), görüldüğü gibi varlıklı olan kimsenin malının üçte birini vasiyet etmesi için müsaade etmiştir. Fazlasını vasiyet etmek caiz değildir.