Mina'da kaç peygamber yaşamıştır?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı:
"Mina'daki iki küçük dağ arasına varınca orada Sürer denilen bir vadide bir ağaç vardır. O ağacın altında yetmiş bin Nebi yaşamıştır. "

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, ilgili hadislerde "yetmiş bin" değil "yetmiş" peygamber söz konusudur:

Muhammed b. İmran el-Ensari, babasından naklediyor:

Ben Mekke yolu üzerindeki Serha'nın(1) altında dururken Abdullah b. Ömer geldi:

“Neden bu ağacın altındasın?” dedi.

“Gölgesinde oturmak için.” dedim.

“Başka sebebi var mı?” dedi.

“Hayır, sadece gölgesi için.” dedim.

Bunun üzerine Abdullah b. Ömer eliyle doğu tarafını işaret ederek Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselamın şöyle buyurduğunu nakletti:

“Mina'nın iki küçük dağı arasında bulunursan (eliyle doğuya doğru işaret etti) orada adına Sürer denilen bir vadi vardır. O vadide altında yetmiş peygamberin yaşamış olduğu gizli bir ağaç vardır.” (2)

Dipnotlar:

1) Serha, kendisine doğru bir sürü patika yolun gittiği bir ağacın özel adıdır.
2) Malik, Muvatta, Hac, 81; Ebu Davud, Hac, 71; Nesaî, Hac, 189.