Meşhur olmak için, izinsiz müzik kullanmak haram mı?

Soru Detayı

- Ben sosyal medyada videolar paylaşarak bir üne kavuştum (popüler tabirle fenomen oldum) ve bu ün sayesinde para kazanacağım reklam vesaire işler yapmaya başladım
- ancak bu üne kavuşmamı sağlayan videolarda kullandığım müziklerin sahibinden izin almadığım için sonradan yaptığım işlerden kazandığım paraya haram karışmış olmasından korkuyorum sizce kazancım helal midir?
- (müzik koyduğum o videolardan doğrudan para kazanmıyorum)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşhur olmak için izin almadan yaptığınız kullanmalar kul hakkına girmektir, caiz değildir ve günahtır.

Ama meşhur olduktan sonra kendi emeğiniz ve becerinizle yapacağınız meşru işlerden elde edeceğiniz gelir haram olmaz.