Sporcunun abdestsiz olarak şükür secdesi yapması caiz midir?

Soru Detayı

- Bir futbolcunun gol sevinci olarak kıbleye dönmeden abdestsiz olarak şükür secdesi yapması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şükür secdesi, bir nimete kavuşulması veya bir musibet geçirilmesi sebebiyle yapılan secdeye denir.

Şükür secdesi şu şekilde yapılır:

Abdest alınır, kıbleye dönülür, tekbir alınır ve secdeye gidilir, secdede üç defa "sübhâne Rabbiye'l'a'lâ" denir, sonra "Allahü ekber" denir ve ayağa kalkılır.

- Maliki mezhebinin bazı alimlerin görüşüne göre şükür secdesi için abdest gerekmez. (bk. el-Mevsutau’l-Fıkhıye, 24/246-248)

- İmam Azam, İmam Malik’in meşhur görüşüne göre ise, şükür secdesi sünnet değil, mekruhtur. (el-Mevsutau’l-Fıkhıye, a.y)