Mescide idrarını yapana Peygamberimiz ne yapmış?

Soru Detayı

- Camiye idrarını yapan birine Peygamberimiz kızmamış diye duydum, böyle bir olay var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Hüreyre radıyallahu anh şöyle bir olay nakleder:

Bedevinin biri Mescid-i Nebevî’de küçük abdestini bozmuştu. Sahabiler onu azarlamaya kalkıştı. Bunun üzerine Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam şöyle buyurdu:

“Adamı kendi hâline bırakın (başladığı işini bitirsin). Abdest bozduğu yere bir kova (veya büyük bir kova) su dökün. Siz kolaylık göstermek için gönderildiniz, zorluk çıkarmak için değil.” (Buhari, Vudu 58, Edeb 80)

Konuyla ilgili hadisi-i şerifin farklı rivayetlerini dikkate alınınca, olayın şöyle geliştiği anlaşılıyor:

Adı tam olarak bilinmeyen, yeni Müslüman olduğu için de İslam edebi konularında bilgisi bulunmayan bir bedevi Hz. Peygamber Efendimizi (asm) ziyarete gelmişti. Mescid-i Nebevi’nin bir köşesinde namaz kıldıktan sonra ellerini kaldırıp dua etmeye başladı:

"Ya Rabbi! Bana ve Muhammed’e merhamet et. İkimizden başka kimseye merhamet etme.", dedi.

Orada oturmakta olan Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimiz bedevinin bu garip duasına güldü. Sonra ona dönerek:

“Allah’ın geniş rahmetini amma da daralttın, yahu!” dedi.

Peygamber Efendimizin (asm) yanında biraz oturan bedevi, küçük abdesti gelince Mescid’in bir köşesine giderek abdest bozmaya başladı.

Bedevinin bu hiç beklenmedik davranışı karşısında sahabiler telaşa kapıldılar. Kimi oturduğu yerden “Yapma, etme!” diye bağırarak, kimi öfkeye kapılıp bedevinin üzerine yürüyerek ona engel olmaya çalıştılar.

Duruma hemen müdahale eden Resul-i Ekrem Efendimiz (asm):

“Bırakın, adam işini bitirsin.” buyurduktan sonra, bedevinin küçük abdestini yaptığı yere büyük bir kovayla su dökmelerini söyledi. Sonra da ashab-ı kiramı “Siz kolaylık göstermek için gönderildiniz, zorluk çıkarmak için değil.” diyerek yatıştırdı.

Daha sonra Resulullah Efendimiz (asm) bedeviyi yanına çağırdı. Ona mescide abdest bozmanın, orayı kirletmenin doğru olmayacağını, bu mübarek yerlerin Allah’ı zikretmek, namaz kılmak ve Kur'an okumak için yapıldığını hatırlattı.

Bedeviler çölde yaşayan, hayatlarını zor şartlar altında sürdüren kimselerdi. Peygamber Efendimizin (asm) yanında fazla kalamadıkları için de güzel dinimizi ve İslam adabını bilemiyorlardı. Bu sebeple zaman zaman Resulullah Efendimize (asm) karşı da saygıda kusur ediyorlardı.

Şefkat Peygamberi (asm) onların görgüsüzlüklerini, kaba ve katı tavırlarını hiç mesele yapmadı. Bu olayda da gördüğümüz gibi, onlara kızıp gönüllerini kırmadığı gibi, ashabından onlara karşı daha anlayışlı davranmalarını istedi.

Efendimizin (asm) dini bilmeyen kimselere gösterdiği bu müsamaha, onun daha çok sevilmesini, öğrettiği esasların daha çok benimsenmesini sağladı. Bu sert ve kaba insanlar, daha sonraları, gözünü budaktan sakınmayan birer İslâm fedaisi oldular.

Burada ayrıca şunu da belirtelim ki, İslam âlimlerine göre toprağın suyu içmesi, tıpkı elbisenin yıkanıp sıkılarak temizlenmesi gibi kabul edilmiş, bolca su dökülerek yumuşak toprağın temizleneceği ve üzerinde namaz kılınabileceği sonucuna varılmıştır.

Buna göre:

- Peygamber Efendimiz (asm) özellikle cahillere karşı hoşgörülü davranmıştır.

- Dini bilmeyen kimselerin din kurallarına aykırı davranışları, onları kırmadan, gücendirmeden düzeltilmelidir.

- İnsanın idrarı pistir. İdrar bulaşan yer topraksa, üzerine su dökülerek temizlenir.

- Mescidler saygıyla korunacak ve temiz tutulacak ibadet yerleridir. (bk. Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh)