"Men la yerhamin-nâse la yerhamuhullah" hadis midir, manası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu ifade hadistir. Hadis-i Şerif'in meali şöyledir:

Ebu Saidi'l-Hudrî (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"İnsanlara merhametli olmayana Allah Teala merhamet etmez." [Tirmizî, Birr 16, (1923).]

Hadis, insanlara  karşı merhametli olmaya teşvik etmektedir. Bir başka rivayette bütün canlılara  şamil olacak bir üslubla:

"Yerde olanlara merhamet etmeyenlere gökte olanlar merhamet etmez."  buyrulur.

İbnu Battal bu hadislerle Müslümanın bütün mahlukata; mü'min, kâfir, hayvan, merhametli olmaya teşvik edildiğini belirtir. "Merhamet, canlılara yiyecek içecek vermek, hayvanlara ağır yük yüklememek, dövme, acıktırma, yorma gibi vasıtalarla onlara karşı haddi aşmamak  şeklinde tezahür etmelidir." der.

Bir başka hadiste,

"Rahmet sadece şaki (bedbaht) olandan çıkarılmıştır."

buyurularak, merhametsizliğin ebedî hüsran alâmeti olduğuna dikkat çekilmiştir.

Ayet-i kerimede,

"İyilik  yaparsanız kendi nefsiniz için yaparsınız." (İsra, 17/7)

buyrularak, mahlukata yapılan merhametin de netice itibariyle kişinin kendine yaptığına dikkat çekilmiştir.

(bk. Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi, Nefsin Afetlerine Temas Eden Hadisler, c. 16, hadis no: 12-5883)