Lüks ev ve arabaların zekatı var mı? Bunların maddi değerlerinin bir sınırı var mı?

Soru Detayı
Bir insanın bir evi ve bir arabası var ve buna zekat düşmediği söyleniyor. Ama bundaki sınır ne? 5.000 TL.'ye de araba var 35.000 TL.'ye de; 40.000 TL.'ye de ev var 250.000 TL.'ye de.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ev ve araba gibi asli ihtiyaçtan sayılan mülkler, ne kadar pahalı da olsa bunlara zekat düşmez.

Kişinin mali durumuna göre zekat verme oranı artar. Boğazda yalıda oturacak imkanı olan kimsenin buna paralel olarak geliri de vardır. Bunlardan belirlenen miktarda zekat vermesi gerekir. Bu kişinin vereceği zekat, daha ucuz bir evde oturan ve ona göre de az geliri olan bir kimseden daha fazla zekat verecektir.