Kuvvetli aksırmak / hapşırmak şeytandan mı?

Soru Detayı

- Bir sitede Rasulullah'ın (asm) "Kuvvetli aksırmak da şeytandandır" dediği iddia ediliyor.
- Peygamber efendimizin gerçekten böyle bir hadisi var mı?
- Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“Kuvvetli aksırmak da şeytandandır.” [İbni Sünni]

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Çok esneme ve şiddetli hapşırma şeytandandır.” anlamında bir hadis rivayeti vardır. (bk. İbn Sünnî, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 264)

Ayrıca, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin cami ve mescid gibi yerlerde şiddetli hapşırmayı hoş görmediği de rivayet edilmiştir. (Beyhakî, Sünenü’l-Kübrâ, 2/290, no: 3395)

Esasen hapşırmak rahmandandır. (Tirmizi, Edeb, 7, h. no: 2746)

Ancak aşırı ve başkalarını rahatsız edecek derecede hapşırmak, elbette doğru değildir ve sünnete aykırıdır.

Buna göre bir Müslüman şiddetli hapşırma gibi durumlarda daha dikkatli olacak, haliyle, hareketiyle ve tavrıyla hiç kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde hapşıracak, biraz tutacak, elini kapayacak, mendilini koyacak...