"Kuşların sağa sola uçmasında bir uğursuzluk yoktur; eğer uğursuzluk olsaydı; evde, kadında ve atta olurdu." hadisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sehl İbnu Sa'd (radıyallahu anh): "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Bir şeyde (uğursuzluk) olsaydı, bu atta, kadında, meskende olurdu." (Buhârî, Cihad 47, Nikah 17; Müslim, Selam 119; Muvattâ, İsti'zân 21.)

Bu ve buna benzer rivayetler, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın Araplarda mevcut olan uğursuzluk inancını reddettiğini gösteren hadislerden biridir. Uğursuzluk inancı, farklı tezahürler altında pek yaygın olması sebebiyle, Resulullah (asm) bunu ortadan kaldırma sadedinde pek çok beyanlarda bulunmuş, tavırlar takınmıştır.

İbnu'l-Esir'in yorumu şöyle: "Hadisin manası şudur: Eğer hoşlanılmayan ve âkibetinden korkulan bir şey bulunsaydı, şu üç şeyde olurdu. Uğursuzluğu bu üç şeye tahsis etmiştir. Çünkü Arapların sağdan ve soldan gelen kuş, geyik vs. gibi şeylerden uğur veya uğursuzluk çıkarma anlayışlarını iptal edince, buyurdu ki:

"Eğer birinizin oturmaktan hoşlanmadığı bir evi veya beraberliğini istemediği bir kadını veya beslemesinden zevk almadığı bir atı varsa, bunlardan ayrılsın. Söz gelimi bir başka  eve geçsin, hanımı boşasın, atı satsın."

İbnu Hacer'in zaafına dikkat çekerek kaydettiği bir İbnu Ömer hadisinde Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:

"Eğer at uysal değil hırçınsa o uğursuzdur; eğer kadın, daha önce bir başka kocaya gitmiş, şimdi eski kocasını özlüyorsa, o da uğursuzdur. Ev, ezan ve ikamet işitilmeyecek kadar mescidden uzaksa o da uğursuzdur. Eğer bu üç şey, bu vasıflardan uzaksa mübârektirler."

(İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 11/470-471.)