"Kurban olayım, kurban olurum, canım feda olsun." gibi ifadeleri kullanmak caiz mi? Bu tür ifadeleri kullanmak Yaradan'a şirk olmuyor mu, günaha girilmiyor mu?

Soru Detayı
Allah'a bir tek kurban olunur. İnsanın insana, "sana kurban olayım, canım çıksın..." ve buna benzer kelimeler kullanılıyor. Bu Yaradan'a şirk olmuyor mu, günaha girilmiyor mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür ifadeleri kullanmak caizdir ve bunu kullanan kişi küfre girmez. Nitekim sahabiler, Peygamberimiz (asm) için de bu ifadeleri kullanmıştır. [bk. Buhârî, Ezân 89; Müslim, Mesâcid 147, (598); Ebû Dâvud, Salât 123]

Halk arasında; her hangi bir kişiye veya nesneye "kurban olayım" şeklinde kullanılan tabir, o kimseye veya nesneye sevgi, övgü ve yüceltmeyi ifade eden bir sözcüktür. Bu ifadenin iyi niyetle kullanılmasında da sakınca bulunmamaktadır.