Kuran'da, gelecek olan konular, neden geçmiş sığasıyla kullanılıyor; hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Arap edebiyatında eskiden beri, fillerin zaman itibariyle birinin diğerinin yerinde kullanılması geleneği vardı. Kur’an Arapça olarak indirildiğine göre Arap üslubunu kullanması gerekir.

- Ayrıca, Kuran’da geleceğe ait bir olayı geçmiş zaman kipiyle anlatmak, o olayın vukuunun kesin olacağına bir işaret sayılmalıdır. “Vukuu kesin olan bir şey, olmuş gibi kabul edilir.” manasına gelen bir ilmî kural da bu gerçeğe bakar. Kur’an’da geleceğe ait gaybî haberlerin önemli bir kısmı bu üslupla ifade edilmiştir. Söz konusu "Haydi girenlerle birlikte siz de ateşe girin!" mealindeki ayetin ifadesi de bu bağlamda değerlendirilmelidir. “Sura üflendi.” (Ya Sin, 36/51); “Allah’ın emri / kıyamet vakti geldi.” (Nahl, 16/1) mealindeki ayetler de bu cümledendir.