"Sur'a üflendi" cümlesindeki hikmet nedir?

Soru Detayı

- Allahu Teala Tevbe: 89 ve Al-i İmran: 133.ayetlerde cennet için hazırlandı demektedir.
- Kuran bize yeter diyenler, sura üflendi ve diğer yapıldı edildi ifadelerinin bir Kuran üslubu olduğunu söylüyorlar.
- Buna dayanarak da cennet yaratılmadı diyorlar.
- Yani, cennet hazırlandı ifadesi, cennetin şu anda var olduğu anlamına gelmez. Nitekim sura henüz üflenmediği halde sura üflendi denilmektedir. Demek ki Kuran’a göre cennet de cehennem de henüz yaratılmamıştır, iddiasında bulunuyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerim’de kıyamet sahneleri, gerçekleşmesinin muhakkak ve kesin olduğuna delalet etmesi, olayların gözler önünde canlandırılması gibi gayelerle mazi (geçmiş zaman) kalıbında zikredilir.

Kıyamet henüz kopmadığından, bu anlatılanların (cennetliklerin cennete girmesi gibi) ilerde olacağını, kastedilenin muzari (gelecek zaman) olduğuna intikal ederiz. Yani mazi manasında anlamaya bir engel vardır.

Ancak, cennet veya cehennem için “uıddet” (hazırlandı) ifadesini, kendi kalıbında anlamamız için bir engel yoktur.

Dolayısıyla asli manasında, yaratılmış olduğu anlamda değerlendirmek daha uygundur.

Ayrıca pek çok hadis-i şerifte Peygamberimiz (asm)'in cenneti gördüğü, bütün tafsilatıyla anlattığı nakledilmektedir...

Dolayısıyla cennet ve cehennemin şu anda mevcut olduğuna delalet eden nakli deliller vardır. Aklen de böyle olmasına bir engel yoktur.