Kur'an'da geçen birr, maruf ve ihsan tabirleri arasında ne fark var?

Soru Detayı

- Örnek verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birr: Allah’ın rızasını kazanmak ve ahiret yurdunu elde etmek gibi, hedefi, maksadı, uhrevi ve fazilet olan bir iyilik unvanıdır.

Birr: İhsandan daha geniş bir iyiliğin adıdır. Yani birr, ihsanı da içine alan daha geniş bir iyilik unvanıdır. Onun için “Her birr ihsandır, fakat her ihsan birr değildir.” denilmiştir.

İhsan ise: Uhrevi maksada yönelik olduğu gibi, dünyevi maksada yönelik de olabilir. Örneğin, anne-babasına iyilik eden bir kimsenin maksadı yalnız imani ve insani görevini yapmak ise, bunun yaptığı hizmete “birr” denir. Eğer maksadı, dünyalık adına bir menfaat elde etmek ise, bunun işine “ihsan” denir.

Maruf ise: Sadece iyilik yapmanın adı değil, aynı zamanda terk edilmesi gerekenleri terk etmek de maruftur. İnsanı Allah’a yaklaştıran her türlü emir ve yasaklara riayet etmeyi kapsayan bir geniş kavramdır.

Buna göre, maruf; ihsan ve birri de içine alan onlardan daha geniş bir kavramdır. İman şuurunu taşıyan insanların iyi gördükleri şeyleri yapmak, kötü gördükleri şeylerden uzak durmak maruf kavramıyla ifade edilir. (bk. Ragıb, İbn Manzur, Tacu’l-Arus, ilgili yerler)