Kuran, tefsir, hadis kitaplarını geri dönüşüme göndermek caiz mi?

Soru Detayı

- Örneğin, çalıştığım okulda öğrencilerimize dağıttığımız Kur'an-ı Kerim ders kitaplarını sene sonunda toplamak zorunda kalıyoruz. Bu kitapların yarısını sureler oluşturuyor. Dolayısıyla geri dönüşüme vermekte içime çok sinmiyor. Normalde gömülmesi gerektiğini okumuştum. Fakat elimizde yüzden fazla bu ders kitabından var. Gömmemiz de pek mümkün görünmüyor. Tavsiyeniz nedir?
- Özetle, mealsiz-mealli mushafları, içinde Kuran ayetleri olan tefsirleri, hadis kitaplarını ve içinde hadisler olan şerhleri de geri dönüşüme göndermenin sakıncası olur mu?
- Sakıncası varsa ne yapmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalnızca ayetlerin ve Mushaf’ın asıl dili ve yazısı ile bulunduğu malzeme, okunmaz hale gelince mümkün ise gömmek veya yakmak uygundur.

Bunu yapmakta güçlük varsa, dönüşüme gönderilebilir.

Tamamı ayetlerden oluşmayan, içinde başka ifadeler, yazılar, resimler vb. bulunan kitap ve parçaları ise kullanılmaz olduğunda dönüşüme göndermekte sakınca yoktur.