Kuran neden yasaklamaları erkeğe göre verir?

Soru Detayı

- Kuran neden sürekli erkeğe göre hitap eder kuralları erkeğe göre koyar yasaklamaları da erkeğe göre verir? Örneğin nisa suresi 23. ayette ki gibi?
- Nisa suresi 23. ayette (Size şunları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın anneleri, ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Sulbünüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. Ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. Şüphesiz ki Allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir.) de olduğu gibi..
- Kuran da Allah neden sürekli erkeğe indirilmiş, bazı kuralları dahi erkeklere göre koymuş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur'an mevcut insanlık sosyolojisini bazı düzenlemeye tabi tutmuş olduğu doğrudur. Fakat bu her sahada bütün detaylarıyla bunu değiştirmek anlamına gelmez.

Din içerikli konuları tevhit ve sağlam iman esasları çerçevesinde bir statüye bağlamış olmakla beraber, erkek ve kadın konusunda feministlerin arzu ve isteklerine göre bir tutum içinde de olmaz.

Allah yaratırken erkek ve kadın kişiliğini ve kimliğini farklı olarak düzenlemiştir. Hukuk ve adalet konusu dışında bu iki cinsiyet eşitliği söz konusu olması imkansızdır.

- Şu bir gerçektir ki, Hz. Âdem’den beri son bir asra kadar toplum hayatında egemen kişilik erkeklerdi. Halihazırda bile erkeklerin toplum hayatındaki etkisi ekseriyet itibariyle yine çok çok fazladır. Dolayısıyla erkeklerin ilk muhatap olarak seçilmesi, gayet makuldür.

Kaldı ki, devlette, toplumda, ailede, kaba güce sahip olan erkekleri hizaya getirmek, onları disipline etmek eğitim açısından da en uygun bir stratejidir.

Bununla beraber, kadimden beri konuşulmakta olan Arapça lisanında hitapların, zamirlerin, kelime kalıplarının büyük çoğunluğu erkek formundadır.

- Allah katında erkek veya kadın olmak, din imtihanı bakımından hiçbir fark yoktur.

“Allah katında en şerefli olanınız, ona karşı en takvalı / en saygılı olanınızdır.” (Hucurat, 49/13)

mealindeki ayette bu hakikat açıkça ifade edilmiştir.