Kuran neden sürekli sahabelerin veya müşriklerin yaptıklarını anlatır?

Soru Detayı

- Kuran neden sürekli sahabelerin veya müşriklerin yaptıklarını anlatır, bunlar insanın da yazabilecekleri şeyler değil midir?
- Okuyanını haşa bunaltmaz mı?
- ​Kuran neden sürekli eski olaylardan, Peygamber Efendimizin zamanındaki kişilerin olaylarından bahseder; bu onun insan yazgısı olduğu düşüncesini kuvvetlendirmez mi?
- Çünkü bir insan da bunlardan bahsedebilir tamam bazen gaypden de haber veriyor fakat genellikle o zamanın olaylarından bahsetmesi sanki sadece o dönemdeki kişilere inmiş gibi düşünmemizi sağlamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur'an’ın hitap ettiği ilk insanlardan bir grup müşrikler bir de sahabelerdir. 6000 küsûr ayetten sahabeden bahseden ancak 10-20 ayettir.

- Müşriklerden bahseden ayet sayıları da öyle abartılacak bir sayıda değildir.

- Bununla beraber, Kur'an’da Meryem, Ebu Leheb ve Zeyd gibi iki-üç kişiden başka hiç kimsenin ismine yer verilmemiş ve hiç kimsenin şahsıyla ilgili bir açıklamaya yer verilmemiştir.

Bilakis, iman ve küfür muvazenesi çerçevesinde, güzel ahlak ile çirkin ahlaka yer verilmiştir. Yani, müşriklerden bahsedilirken onların şahsından değil, küfür ve inkârcılığı temsil eden şahsiyetleri nazara verilmiştir.