Kur'an mizmarlardan okunduğu zaman ölebilirsen öl, anlamındaki hadise göre Kur'anı nağmeli okumak sakıncalı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abis el-Ğifarî’den nakledildiğine göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Altı hasleti / şeyi gördüğünüzde ölümü arzulayın: Beyinsiz kimselerin idareci olmaları, hükmün satışı, kan akıtmanın hafife alınması, güvenlik güçlerinin çoğalması, sıla-yı rahmin kesilmesi, Kur’an’ı mizmar edinen (nağme ile okuyan) gençlerin ortaya çıkması... Öyle ki, (namaz ve saire meclislerde) insanların en bileni olmadığı halde sırf teğanni etsin diye birilerini önlerine alırlar.” (Taberanî, el-Kebîr-Şamile- 12/395)

Heysemî, bu hadisin -bazı rivayetleri zayıf olduğunu- fakat Taberanî’nin bu rivayetinin sahih olduğunu belirtmiştir.(bk. Zevaid, 4/199).

Bu hadiste aktarılan husus, söz konusu altı hasletin ortaya çıktığı devirde insanların dinini muhafaza etmesinin zorlaşacağıdır. Dünya sıkıntılarından ötürü ölümü istemek doğru olmamakla beraber, dinin zarara uğramasından endişe edildiğinde, ölümü arzulamanın caiz olduğuna işaret edilmiştir. Nitekim bu rivayetin başında, taun hastalığından dolayı ölümü isteyen sahabiye itiraz edilince bu hadisi rivayet ediyor.

Önemli bir nokta da konunun sadece Kur’anı tağanni / mizmar ile okuma ile ilgili olmayıp, başka hususların da ortaya çıktığı bir dönemden söz edilmiş olmasıdır.