Kur'an-ı Kerim'i Arami dil yorumuyla okumak nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam literatüründe bu konunun yer aldığına dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık.

Bunu seslendiren herhalde şunu kastetmiştir: Arapça, Arami dil grubuna dahildir; onunla ilişkisi vardır, o halde o dilin sözcükleri ile Kur’an’ın sözlerini karşılaştırarak manalar çıkarmaya çalışmak...

Böyle bir şey yapmak mümkün olmadığı gibi, saçmalıktan öteye geçemez de... Zaten Kur’an’da, "sonradan Arapçalaşmış bazı kelimelerin yer aldığını" savunan bir kısım tefsir kaynaklarında bunlara işaret edilmiştir ve bunların sayısı iki elin parmaklarını geçmez.

Kur’an’da Allah defalarca, Kur’an’ın Arapça olarak indirildiğini bildirmesine rağmen, “Arami dil yorumuyla okumak...” gibi bir iddiayı ortaya atan kimsenin -şayet bu konuda bilgi eksikliği gibi bir bahanesi yoksa- art niyetli olduğunu düşünmek istemiyoruz.