Kur'an-ı Kerim'de peygamber kıssalarını tekrar edilmesi ve Hz. Musa'nın çok zikredilmesinin hikmeti nedir?

Tarih: 07.02.2012 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim insanlığa rehberdir. Bu sebeple hayatımızın her yönünü içine almaktadır. Peygamberlerin hayatları ise bizim için canlı birer örnektir. Bu sayede onların hayatlarını kendimize birer rehber telakki edelim diye Kur'an'ın çok yerinde onların hayatlarından farklı bölümler anlatılmıştır. Bildiğiniz gibi peygamberler Allah'ın en sevgili kullarıdır. Allah onların hayatlarını çok anlatarak bize “Siz de bunlara bakarak onların başlarına gelen olaylardan ders alın ve şikayetçi olmayın.” demek istiyor.

Ayrıca Kur'an'ın tamamını okumaya fırsat bulamayan veya gücü yetmeyen her yerde o peygamberlerin hayatlarını bulabilmeli ve örnek alabilmelidir.

İşte onların hayatı çok sık ve değişik olaylarla anlatılmalı ki her zaman ve her surede bizi ikaz edip uyandırsın. Kıssalar anlatılırken görülen farklılıkar olayın değişik yönlerini anlatmaktan kaynaklanmaktadır.

Hz. Musa (as) ulul azm peygamberlerden olup, peygamberliği döneminde önemli hadiseler vuku bulmuştur. Bundan dolayı Kur'an-ı Kerim'de çokça zikredilmiştir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Kur'an-i Kerim'de Musa Aleyhisselamın çokça zikredilmesinin, Yahudilere daha sert ifadelerin geçmesinin hikmetleri nelerdir?..

Kur'an' da bazı kıssaların, ayetlerin ve cümlelerin sık sık tekrarlanmasının sebebi ve hikmeti nedir?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun