Kur'an ayetlerini, Levh-i Mahfûz'da, Allah'ın izniyle gören evliyalar var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’ı levh-i mahfuzda gören bir kimsenin söz konusu olduğunu bilemiyoruz.

İbnu’l-Enbarî ve Bediüzzaman gibi bazı alimler bu konuyu keşfen değil, ilmen açıklamışlardır.

Özeti şudur: Mevcut elimizdeki Kur’an’ın/Mushafın sure ve ayetlerinin vahiy ile tespit edildiği, alimlerin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmiştir.

Vahiy ile tespit edilen Kur’an’ın bu düzeni nüzul sırasına göre değil, tertip sırasına göredir.

O halde, Kur’an’ın tertibi düzenlenirken bir ölçünün olması gerekir. Örneğin, Hz. Peygamber (asm), en son inen ayet için “Bunu Bakara suresinin 281. ayetin sırasına koyun.” buyurmuştur.

Demek ki bu sırlamalarda bir ölçü vardır. İşte bu ölçü, Kur’an’ın asıl tertibidir. Bu tertip ise, Kur’an’ın levh-i mahfuzdaki şeklidir. Çünkü Kur’an levh-i mahfuzdadır(Hâkim, Müstedrek, 2/611) ve -ilk inişi itibariyle- oradan inmiştir. (bk. Zerkânî, 1/47)