Kulak çınlaması, göz seğirmesi için dua okunabilir mi?

Soru Detayı

- İhtilaçname sahih midir?
- İhtilaç, kulak çınlaması, göz seğirmesi, gözün dalması, avuç içinin kaşınması gibi, vücuttaki bazı organların hareketlerinden anlamlar çıkarma işidir. Bu konuda yazılan eserlere ihtilaçname denilmiştir.
- Marifetname’de üzerinden durulan ve onlarca örnek verilen konulardan biridir..
- Bu tür ihtilaçlar için yapılan iyi veya kötü yorumlar caiz mi?
- Bu tür ihtilaçlar için tavsiye edilen duaların ve ilahi isimlerin okunmasının bir sakıncası olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir şeyi uğursuz saymak caiz değildir, uğurlu saymak ve iyiye yormak ise Peygamberimiz (asm) tarafından tavsiye dilmiştir.

Verilen örneklerin tıbbi, biyolojik ve fizyolojik sebepleri ve açıklamaları vardır.

Rahatsızlık veriyorsa, bunun da tıbbi tedbirleri vardır.

Tecrübeye dayalı tedbirler ile dua da caizdir, faydalıdır.