Kredi çeken bir firmanın muhasebesini tutmak faiz katipliğine girer mi?

Soru Detayı

Ben bir şirketin muhasebesinde çalışmaktayım. Şirket her zaman kredi kullanıyor. Dolayısıyla faizleri oluyor. Ben bu faizleri hesaplayıp muhasebe kayıtlarını tutuyorum. Bir hadis duydum: "Faiz alan da veren de, katipliğini yapan da haram işlemiş olur." Ben faizin katipliğini yapmış oluyor muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz işleminin herhangi bir kısmında katkı vermek caiz değildir. Bunun dışında o firmada helal olan işlerde çalışılabilir.