Kötü komşudan nasıl kurtulurum?

Soru Detayı

- Bir tane Gayrimüslim kadın var (Avrupa Ülkesinde yaşıyorum), bizi her zaman rahatsız ediyor (kendisi karşı komşu), gece gündüz bizi hep uyandırıyor, laf söz geçmiyor, başka kimse bir şey demiyor, çünkü olan sadece bizim evimizin önünde oluyor.
- En kötüsü de Annemi ve Babamı rahatsız ediyor, işte bu benim canımı yakıyor.
- Onu uyarmak da pek olumlu değil, çünkü maalesef anlayışlı birisi değil, ben bile isteye yaptığını düşünüyorum, çünkü (mesela) başka birinin evinin önüne araba park ettiği zaman sessiz oluyor ama biz olunca ses çıkarıyor.
- Mesela ses ile demek istediğim sert kapı çarpıyor, yüksek müzik, köpek havlaması, çocukları da zaten aynı şekilde ses yapıyor vs...
- Kötü Komşudan nasıl kurtulabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Komşunuzu tanımadığımız için, hangi davranışı neden yaptığını bilmiyoruz. Ancak bilinen bir şey var ki, kendi iç dünyasında sıkıntılı olan, sorunlar yaşayan insanlar genelde gergin, huysuz ve anlayışsız olurlar.

Muhtemelen komşunuzun da benzer ruhsal sıkıntıları olduğu için davranışlarına dikkat etmiyor veya edemiyordur.

Bu kaba davranışlarının nedeni siz değilsiniz, onun kendisi ile sorunu olmasıdır. Mesela, kapıyı sert çarpması, yüksek sesle müzik dinlemesi, köpeğin havlamasına müdahale etmemesi, çocuklarının aşırı gürültü yapması sizi rahatsız ediyor, ama size yönelik değildir.

Böyle insanları eleştirerek, sitem ederek veya sert tepkiler vererek düzeltmek neredeyse imkânsız gibidir. Çünkü eleştiriye ve siteme daha sert tepki verirler. Âdeta içlerindeki kızgınlığı ve öfkeyi kendilerine müdahale eden kişiye yöneltirler.

Bundan dolayı size tavsiyemiz, komşu olduğu münasebetiyle bir şeyi vesile ederek ona küçük bir hediye verin veya mahalli bir yemek götürün veya samimi bir selam vererek, hâl ve hatırını sorun. Yani bir şekilde onun gönlünün size karşı ısınmasını sağlayın.

Bu konuda Yüce Yaratıcı bize şunu tavsiye etmektedir:

“İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel olan davranışla sav; o zaman bir de göreceksin ki seninle aranızda düşmanlık bulunan kimse kesinlikle sıcak bir dost oluvermiş!” (Fussilet, 41/34)

Ayrıca belki daha önceki uyarı ve tepkilerinizden dolayı size karşı ön yargılı olmuş olabilir. Ön yargıyı kırmak için samimiyetinizi ve iyi niyetinizi göstermeniz en iyi çözüm yollarından biridir.

Bunun yanında siz veya ailenizden birisi, kendisi ile konuyu sakince konuşabilir. Çünkü yine muhtemelen böyle insanlar, karşı tarafı ne kadar rahatsız ettiklerinin farkında değillerdir. Belki de kapıyı sert çarpıtığını ve sizin bundan rahatsız olduğunuzu bilmiyordur. Havlayan köpeğin yan komşuyu ne kadar rahatsız ettiğini tahmin etmiyordur. Çünkü onlar o kadar kendi sorunlarına odaklanmışlardır ki, başkalarının nasıl etkilendiğini anlamazlar.

Unutmayın ki iyi geçinmek her zaman bizim elimizde değil, iki tarafın da iyi niyetli olması gerekir. Onun için siz elinizden geleni yapın gerisi için de sabırla hidayeti ve ıslahı için dua edin, inşallah Rabbim onun da kalbine iman ve merhamet verecektir...