Kişisel zekatımı hesaplayamadım, iki arada bir derede kaldım, yardımcı olur musunuz?

Soru Detayı
15 milyar nakıt para, 2 milyar laptop ve ses sistemi, 1.5 milyarlık dvd, kitaplarım (hepsinı fiyatını bilemem), altınım yok, ev arsa araba yok, takım elbiseler var bıraz pahalı kıyafet olarak ve ortalama aylık 2 milyar gelirim var. Bunun zekatı nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kullandığınız eşyalara zekat düşmez. Zekat ticaret mallarına düşer. Şu durumda şayet borcunuz yok ise ve biriktirdiğiniz on beş milyar paranın üzerinden bir yıl geçmişse kırkta birini zekat olarak verirsiniz.

Şayet borcunuz var ise, borcunuzu on beş milyardan çıkarırsınız, kalan kısmının kırkta birini zekat olarak verirsiniz.

Şayet paranızın bir kısmı bir yılı doldurmamışsa yalnızca bir yıldır elinizde bulunan birikimlerinizin zekatını verirsiniz.