Kişileri severken sıralama nasıl olmalıdır? Eşimi sahabelerden Hz. Hatice'den daha fazla sevebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şu hususa dikkat çekmek gerekir ki: Bir İslam büyüğünü sevmenin ölçüsü, ona benzemeye çalışmaktır. Onun gibi İslamiyet'i yaşamaya çalışıyorsak demek ki onu seviyoruz. Onun gibi yaşamaya çalışmıyorsak, demek ki onu hakiki olarak sevmiyoruz.

Bu durumda eşinize olan sevgiyi azaltmak esas değildir. Olması gereken, İslam büyüklerine olan sevgiyi arttırmaktır.

Biz Müslümanlar başta Peygamberimiz (s.a.v) olmak üzere, Dört Halifeyi, Âl-i Beyt'i, bütün sahabe-i kirâmı Allah nâmına, “Allah onları sevdiği ve sevmemizi istediği” için seviyoruz.