Kimsenin olmadığı yerde çıplak durmak haram mı?

Soru Detayı

1) Şu hadis sahih mi? “Çıplaklıktan sakının, büyük abdest ve kişinin eşi ile cinsel temasta bulunması hariç. Diğer hal ve zamanlarda sizinle beraber olan ve sizden asla ayrılmayan melekler vardır. Onlardan haya edin ve onlara saygı gösterin.” [Tirmizî, Sünen, Edeb 42, Hadis no: 2801]
2) Hangi yaşta veya hangi yaşa kadar eşlerin cinsel ilişkide bulunmaları caiz? Bir sınır var mı?
3) Bazen Hanbeli mezhebini taklit zorunda kalıyorum. Bu zaman abdestte kaplama mesh farz oluyor. İyi yapamıyorsam yalnızca kafamın her tarafına su dökersem bu farzı yapmış olur muyum?
4) Toplu bir grubun arkasıyla konuşmak gıybet mi? Mesela, İngilizler kötüdür derse gıybet yapmış olur mu? Bu adam pişman olursa, tüm İngilizlerden helallik mi almalıdır?
5) YouTube’da oyun videoları paylaşıp para kazanmak caiz mi?
6) Bir erkek 2 hanımıyla aynı zamanda cinsel ilişkide bulunabilir mi?
7) Şimdiki tahrif edilmiş Tevrat’ı, İncil’i, Zebur’u tamamen zevk için okumak caiz mi?
8) Ders çalışırken veya iş yapıyorken sıkılmamak için içeriğinde kadın sesi, şirk, kötü lafızlar olmayan, Allaha isyanı ve şehveti tebliğ etmeyen müzik dinlemek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Şu hadis sahih mi? “Çıplaklıktan sakının, büyük abdest ve kişinin eşi ile cinsel temasta bulunması hariç. Diğer hal ve zamanlarda sizinle beraber olan ve sizden asla ayrılmayan melekler vardır. Onlardan haya edin ve onlara saygı gösterin.” [Tirmizî, Sünen, Edeb 42, Hadis no: 2801]

Cevap 1:

Bu hadis sahihtir, ancak kimsenin olmadığı ve görmediği yerde çıplak olmak, adaba aykırı ise de haram değildir. Her ayet ve hadisin “yapın” dediği farz, “yapmayın” dediği haram olmaz. Hüküm, usule başvurularak ortaya çıkarılır.

Demek ki, kişinin kendine karşı, kendini her yerde gören Allah'a ve Allah'ın görevlendirmiş olduğu, her zaman insanın yanında bulunan meleklere karşı saygısı düşünüldüğünde, yalnızken ve başkasının görmediği durumlarda bile çıplak kalmamasının daha doğru olduğu anlaşılır.

Soru 2:
Hangi yaşta veya hangi yaşa kadar eşlerin cinsel ilişkide bulunmaları caiz? Bir sınır var mı?

Cevap 2:

Evlenme yaşı bellidir. Sağlığa zarar vermediği sürece başka bir yaş sınırlaması yoktur.

Soru 3:
Bazen Hanbeli mezhebini taklit zorunda kalıyorum. Bu zaman abdestte kaplama mesh farz oluyor. İyi yapamıyorsam yalnızca kafamın her tarafına su dökersem bu farzı yapmış olur muyum?

Cevap 3:

Bu konuda ihtilaf vardır, bunlardan biri şöyledir:

Genel olarak bir mezhebi taklid eden bir Müslüman, ihtiyaç halinde başka bir hak mezhebin bir hükmü, çözümü, içtihadı ile amel edebilir. Bir meselede o mezheb ile amel etti diye bütün meselelerde onu taklid etmesi gerekmez. Örneğin bir Hanefî, kanın abdesti bozması konusunda veya yolculukta namazların cem edilmesi konusunda Şafî mezhebine uysa, abdest ve namazın diğer kısımlarında da Şafi’yi taklid etme mecburiyeti yoktur.

Soru 4:
Toplu bir grubun arkasıyla konuşmak gıybet mi? Mesela, İngilizler kötüdür derse gıybet yapmış olur mu? Bu adam pişman olursa, tüm İngilizlerden helallik mi almalıdır?

Cevap 4:

Kötülüğü, zulmü, utanmazlığı açık olan, gizlenmeyen fert ve toplumların bu durumlarını iyi bir maksatla zikretmek, yasaklanan gıybete girmez.

Soru 5:
YouTube’da oyun videoları paylaşıp para kazanmak caiz mi?

Cevap 5:

Paylaşılan oyun videosunun asıl telif hakkı sahibi buna izin vermiş ise ve oyun videosunda dine, ahlaka, milli kültüre, kamu menfaatine, sağlığa, asayişe, kamu düzenine aykırı bir görüntü veya telkin yoksa olabilir.

Elektronik ortamda paylaşılan ve kullanılan oyunların hemen hiçbiri masum değil.

Öte yandan insanlar ve özellikle gençler bunların tiryakisi olmuş durumdalar. Vazgeçirmek de mümkün görünmüyor; şu halde panzehir mahiyetinde oyunlar yapıp yaymak gerekiyor.

Soru 6:
Bir erkek 2 hanımıyla aynı zamanda cinsel ilişkide bulunabilir mi?

Cevap 6:

Bunu belki hayvanlar yapar. Bu iki kadın birbirinin mahremi değil ki, bu ölçüde açılıp saçılsınlar.

Soru 7:
Şimdiki tahrif edilmiş Tevrat’ı, İncil’i, Zebur’u tamamen zevk için okumak caiz mi?

Cevap 7:

Bunu yapan kimsenin zevki hastalanmış demektir ve tedavi görmesi gerekir.

Soru 8:
Ders çalışırken veya iş yapıyorken sıkılmamak için içeriğinde kadın sesi, şirk, kötü lafızlar olmayan, Allaha isyanı ve şehveti tebliğ etmeyen müzik dinlemek caiz mi?

Cevap 8:

Caizdir.