Kim Allah’ın velisine ihanet ederse Allah’a ihanet eder, şeklinde bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Kim Allah’ın velisine ihanet ederse Allah’a ihanet eder, şeklinde bir hadis olduğunu okudum. Böyle bir hadis var mıdır ve varsa nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zayıf bir rivayette, Hz. Enes, Hz. Peygamber (a.s.m)’den, o da Hz. Cebaril (as)’den naklen, Allah’ın şöyle buyurduğunu aktarmıştır:

“Kim benim bir velime ihanet ederse, bana karşı savaş açmış olur.” (bk. Mecmau’z-zevaid, 10/270; Kenzu’l-Ummal, h. No: 1680).

Bu gibi hadisleri şöyle anlayabiliriz:

Allah’ın velileri Allah’a en çok bağlı olan, onu seven, sayan, itaat eden ve Allah tarafından da sevilen, kıymet verilen kimselerdir. Allah’ın bu samimî dostlarına -bilerek- ihanet eden kimse, dolayısıyla Allah’a ihanet etmiş olur. Onlara düşmanlık eden, Allah’a karşı çıkmış olur. Çünkü “Dostun dostu dost olduğu gibi, dostun düşmanı da düşman sayılır.”

Tabii ki burada, karşıdaki adamın salih bir kimse olduğunu bildiği halde, sırf garazkâr bir damarla ona düşmanlık edenler söz konusudur. Yoksa, veliler arasında da ihtilaflar vardır. Bir velinin diğer bir velinin makamını inkâr etmesi, onu makamından düşürmez. Çünkü bu, yanlış bir içtihadın sonucudur. En büyük veli olan sahabeler arasındaki ihtilaflar, bu gerçeğin en açık delilidir.

Aslında her mümin -iman etmekle, Rabbini sevmekle- Allah’ın velisidir. Ve müminler birbirlerine veli nazarıyla bakmalıdır. Herkes başkasına veli nazarıyla bakarsa, -kendi kusurunu bildiği, onların kusurlarını bilmediği için- kendini herkesten daha günahkâr, daha hakir görür ve böylece kibir ve gururdan kurtulur.