Kesilen kurbanların, acıyı hissetmedikleri doğru mudur?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda böyle bir hadise rastlayamadık.

Peygamber Efendimiz (asm), şöyle buyurmuştur:

“Hayvan kestiğiniz zaman, kesmeyi iyi yapınız (acı çektirmeyiniz). Ve sizden birisi bıçağını keskinleştirsin (bilesin) ve kestiği hayvanı rahatlatsın.” (Müslim, Zebaih, 57; Ebu Davud, Edahi 11-12)

Bu nedenle hayvanların keskin bir aletle ve usulüne uygun olarak kesilmesine dikkat etmek sünnettir. (bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/262) Bu ifadeye göre herhangi bir hayvan usulüne uygun kesilmediği zaman, ona eziyet edildiği ve acı çektiği anlaşılmaktadır.

Ancak, usulüne uygun olarak kesilen hayvanların acıyı hissetmediği söylenebilir. Allah’ın lütuf ve keremiyle hissetme duyularının köreltilmesi veya tamamen dumura uğratılmasıyla ondan kurtulmaları söz konusu olabilir. Bu durum, Allah’ın merhametinin bir göstergesidir. Bu nedenle kesilmek için yatırılan bir hayvan, bir şey hissetmez. Yalnız bıçak kestiği vakit hissetmek is­ter; fakat o his dahi gider, o elemden de kurtulur, inşallah. (bk. Nursi, Şualar, On Birinci Şua)