Kerbela nedir?

Tarih: 05.09.2019 - 12:20 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kerbela, Irak’ın başlıca şehirlerinden biridir. Bağdat’ın 88 km güneydoğusunda yer alan şehir, günümüzde bir ticaret merkezidir. Nüfusunun yaklaşık yarısı İran kökenlidir. Ayrıca şehirde Hintler ve Pakistanlılar da yaşamaktadır. Yüz ölçümü yaklaşık 5.000 km2 olan Kerbela, Irak’taki dinî merkezlerin en önde gelen mekânıdır.

Kerbela dînî önemini, 680 yılında Hz. Ali’nin (r.a.) oğlu olan Hz. Hüseyin’in (r.a.) I. Yezid tarafından burada şehit edilmesinden alır.

I. Yezid, babası Hz. Muaviye’nin ardından 680 yılında halifelik makamına geçince, halifeliğin Âl-i Beyte ait olduğuna inananlar Kûfe'de ayaklandılar ve Hz. Hüseyin’e (r.a.) biat ederek onu şehre çağırdılar. 

Bu arada Kûfelilerin ayaklanma hazırlığını haber alan I. Yezid, Basra valisi Ubeydullah’ı Kûfe’ye gönderdi. Ubeydullah, Kûfe’deki aşiret reislerini topladı ve onları halkın davranışlarından sorumlu tutacağını belirtti. 

Bu esnada Kûfelilerin kendisini coşkuyla karşılayacağını uman Hz. Hüseyin (r.a.) ailesini yanına alarak yola çıktı. Fırat ırmağının batısındaki Kerbelâ’ya vardığında, Ubeydullah’ın gönderdiği ve Kûfe’nin kurucusunun oğlu Ömer bin Sa’d bin Ebi Vakkas komutasındaki orduyla karşılaştı. Ailesi ve etrafındakilerle birlikte mübarek başı kesilerek şehit edildiler.

Resûlullah Efendimiz (asm): “Hüseyin, Taff, yani Kerbela’da katledilecektir.” (Mecmau’z-Zevâid, 9/188) sözleriyle, elli sene önce bu olayı haber vermiş ve dediği gibi çıkmıştır. Bu durum, Resulullah Efendimiz (asm)'in gelecekten haber verdiği mucizelerinden biridir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun