Kaza namazı gerçekten var mı?

Soru Detayı

- Birçok ilahiyatçılar, "En güzel namaz vaktinde kılınan namazdır, diğer türlü bir ehemmiyeti kalmaz; kaza namazı diye bir şey yoktur." diyorlar...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı bilerek kazaya bırakmak elbette doğru olmaz. En güzel namaz vaktinde kılınan namazdır. Ancak bu "kaza namazı kılınmaz" mansına gelmez. Çünkü bizzat Peygamberimiz (asm) elde olmayan sebeplerle kazaya kalan namazları kılmıştır.

Kazaya kalan namazarı kılmak farzdır. Dört mezhebe göre de kazaya kalan namazların kılınması gerekir.

Namaz her Müslüman üzerine farz olan bir borçtur. Aldığınız bir parayı zamanında ödemek lazımdır. Ancak geciktirince ayıp oluyor ise de yine de ödemek ve özür dilemek gerekecektir. Bunu gibi namaz borçlarımızı zamanında ödemek gerekirdi. Ancak bazı nedenlerle geç kalmışsa, onun için Allah'tan özür dileyip (tövbe edip) kalan borç namazlarımızı ödememiz gerekir.

Namaz borcu ancak namaz kılmakla ödenir. Onun başka bir ödeme şekli yoktur.