Neden hepsini cennete almıyor?

Sesli dinle

“Ressamın resimlerini sevmesi gibi Allah da kullarını sever.” demiştin bir konuşmamızda. Madem seviyor, niçin hepsini cennetine almıyor? Neden çoğunu cehenneme atıyor? Merhameti buna nasıl izin veriyor? Eziyet etmek de onun özelliklerinden biri mi yoksa? 

Hayır, asla! Sınırsız rahmeti var. Tüm canlıları yoktan var eden, ihsanlar, nimetler ve lütuflarla yaşatan, derdi olana deva gönderen, şifa veren Allah, hiçbir sebep yokken kullarına azap etmez.

Rahmandır o, sınırsız merhameti vardır. Rahîmdir, merhamet eder. Yeryüzü sayfalarına dikkatle bakarsan, o rahmetin yansımalarını bir nebze de olsa görebilirsin.

Fakat aynı zamanda adildir, hak sahibine hakkını verir. Zalimleri cezalandırır, iyileri ödüllendirir. Bu da güzeldir kuşkusuz. 

Bir adam düşün, hiçbir suçun yokken sana işkence ediyor, canını yakıyor, malını alıyor, namusuna saldırıyor, ezip geçiyor seni.

Fakat sen âcizsin, güçsüzsün, ona hiçbir şey yapamıyorsun. İçin öfkeyle doluyor.

Sağa sola başvuruyor, o zalimin cezalandırılmasını istiyorsun, ama hiç kimse ilgilenmiyor. Yaptıkları yanına kâr kalıyor.

Sonra adil bir hâkim çıkıyor, o edepsizi yakalatıyor, hapse attırıyor, yaptıklarının cezasını çektiriyor, ettiği kötülükleri yanına bırakmıyor.

Bir düşün, hakkın yerini bulması sebebiyle ne kadar sevinir, ne büyük bir sürur duyarsın.  

Hatta sana bir kötülük etmese ama sen bilsen ki o adam zalimdir, çevresine zarar veriyor, onun cezalandırılmasından yine de memnun olursun.

Çünkü insanlık itibariyle, başkalarının acılarına duyarsız kalamazsın.

İşte bu misalin dürbünüyle bak ilahî cezaya, cehennem azabına.

Allah, adaleti icabı, layık olanı cennetine alıyor, müstahak olanı cehenneme atıyor.

Nice zalimler gelip geçti bu dünyadan. Yaktılar, yıktılar, işkenceler ettiler, bir ceza görmeden debdebe içinde ölüp gittiler.

Mazlumun ahı yerde kaldı, eziyet çekenin intikamı alınamadı. Ne kadar üzülür insan, nasıl da bunalır.

İşte, ilahî adalet bu noktada giriyor işin içine, o zalime ceza veriyor, onu cehennem hapsine atıyor, mazlumun intikamını alıyor.

Kâfir de bütün varlıkların haklarını çiğniyor, onları yaratıcısı olmamakla itham ediyor, kendilerine verilen görevleri eksiksiz yaparak kulluk ettiklerini kabul etmiyor. Bunun cezasını elbette çekecek.

Yersiz merhametin, adaletin önüne geçmemeli. Zira kanunu uygulayan zalim olmaz, ama kanuna uymayan cezalandırılır. Temel ilke budur.

Kategori:
Okunma sayısı : 99
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun