Bir kişi defalarca dinden çıkarsa o kişinin tövbesi kabul olur mu?

"İman edip sonra inkâr eden, sonra iman edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri Allah ne bağışlayacak, ne de doğru yola eriştirecektir." (Nisa, 4/137)

Önce iman etmiş, sonra inkâr etmiş, sonra iman etmiş, sonra yine küfretmiş ve tamamen küfre dalmış olanlar, böyle imandan küfre, küfürden imana dönerek sonunda küfürde karar kılmış ve bu şekilde küfürü çoğaltmış olanlar yok mu, hiçbir şekilde Allah'ın bunları affetmesine ve doğru yola sevketmesine ihtimal yoktur. Yani iman ederlerse kabul etmez değil, fakat çoğunlukla bunlar kalpleri mühürlü olduklarından can çekişme zamanına gelmedikçe iman etmezler ve belki o zaman bile etmezler. Ve iman etmeyince de yukarıdaki âyetin (Nisa, 4/137) delaletince asla af yüzü görmezler. Tövbenin kabul edilebileceği bir zamanda tövbe edip ihlas ile iman etseler, gelecek olan istisnası gereğince kabul edilir ve affedilebilirlerdi, ama etmezler ki.

Günah işlemek ayrıdır, imansız olmak ve bunda ısrar ederek imansız ölmek ayrıdır. İman elmas gibidir, kirlense bile elmaslığı yok olmaz. Tövbe ve istiğfar ile temzilenir. Kişi ne kadar küfre girmiş olsa da ölmeden önce iman ederse inşallah imanı kabul olur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Günaha Karşı Tövbe

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

Editör

Yukarıdaki soru, kendi iradesiyle dinden çıkan kimseler hakkındadır. Sizin başınıza gelen şey ise tamamen farklıdır. Bir müslümana gelen bu gibi düşünceler vesvesedir. Asla imanına ve ibadetlerine bir zarar vermez. Evham ve vesvese hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
419419

Namaz kılıp oruç tuttuğum halde, istemeden aklıma şüphe düşüyor. Sonra da tevbe ediyorum. Ancak aynı şey sürekli oluyor. Ben bu durumda dinden çıkmış olur muyum?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun