Karun’un hazine anahtarları neydi?

Soru Detayı

- Bu rivayetin kaynaklarını ve sıhhatlerini belirtip açıklar mısınız?
- Karun’un anahtarlarının hangi maddeden (altın gümüş gibi) olduğu hakkında merfu sahih bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Karun’un hazinesinin anahtarlarını ordusundan güçlü bir ekibe taşıttığı Kasas Suresi’nde haber verilmiştir.[1]

Fakat anahtarların hangi cinsten olduğu ile alakalı Allah Resulünden bir rivayet bizlere ulaşmamıştır. Nitekim ayette zikredilen “مَفَاتِحَ” kelimesi, hazinelerin kapısını kilitledikleri “anahtar” manasını ortaya koymakla beraber, hazineleri gizledikleri “mekân” anlamını da ifade etmektedir.[2]

İslam âlimleri bu yüzden, anahtar ile alakalı bir sahih kaynak kendilerine ulaşmadığından farklı görüşler ileri sürmüşler, bazıları altın ve gümüşten derken bazıları deri cildindendir demişlerdir.[3]

Karun, gösterişi sevmekte, kavminin arasında ihtişamla dolaşmakta, bu ise bazılarının hayranlığını celbetmekteydi. Kavminin, servetiyle böbürlenmemesi gerektiği yönündeki uyarılarına karşı Karun bu serveti kendi bilgisi sayesinde yaptığını ileri sürüyordu.

Nihayet kendisi ve evi yerin dibine geçirilmiş, bu akıbetten ne kendini kurtarabilmiş ne de onu kurtaracak bir topluluk çıkmıştır.