Karşı tarafın rızası olmasa da faizi ödemekten cayabilir miyiz?

Soru Detayı

- Bir kimseden faizli borç almış isek, sonradan pişman olup sadece anaparayı ödememiz yeterli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizli borcun anaparasını ödemek gerekir, faizini ödemek gerekmez.

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve gerçekten iman etmiş iseniz faizden kalanı bırakın. Bunu yapmazsanız Allah ve Resulü tarafından size bir savaş açıldığını bilin. Eğer tövbe ederseniz, haksızlık etmemek ve haksızlığa uğramamak üzere ana paranız sizindir.” (Bakara, 2/278-279)