Allah'la ve Peygamberiyle savaşa giriştiniz, ayetini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Faiz konusunda "Allah'la ve Peygamberiyle savaşa giriştiniz" ayetini nasıl anlamalıyız?
- Faiz ile iş yapanlar mal mülk sahibi olurken, rahatta iken ve malları değerlenmekte olurken faiz haram diye almayanlar bir şey sahibi olamıyorlar ve ellerindeki biriktirdikleri para ise daima değer kaybediyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve gerçekten iman etmiş iseniz faizden kalanı bırakın. Bunu yapmazsanız Allah ve Resulü tarafından size bir savaş açıldığını bilin. Eğer tövbe ederseniz, haksızlık etmemek ve haksızlığa uğramamak üzere ana paranız sizindir.” (Bakara, 2/278-279)

mealindeki ayetlerde yasaklanan faizi almaya devam ederseniz, şunu bilin ki, Allah ve Resulü size savaş açmıştır. Çünkü faiz gibi büyük bir günahta ısrar etmek, Allah ve Resulüne karşı düşmanlığı ilan etmek ve savaş açmaktır.

Bilesiniz ki, Allah ve Resulü de kendilerine düşmanlık yapanlara düşmandır ve kendilerine savaş açanlara karşı da savaş açarlar. Allah ve Resulünün savaşı ise, cezayı hak eden suçlulara gereken cezayı vermek anlamına gelir.