Karanlık bir ortamda avret yerini açmak caiz mi?

Soru Detayı

- Kimsenin kimseyi göremeyeceği karanlık bir ortamda avret yerini açmanın caiz olduğunu söyleyen az da olsa Ehl-i sünnet alimi var mı?
- Yani bunun haram olduğuna dair icma var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşinden başkasının görmesi mümkün olmayan bir yerde ve durumda, avret yerlerini açmanın caiz olup olmadığı konusunda fıkıhçıların ihtilafı vardır.

Bir soru üzerine Peygamberimiz (asm) “(Kimse görmüyorsa da Allah görüyor ve) O, kendisinden utanmaya daha layıktır…” buyurduğu için, fıkıhçıların çoğu önemli bir mazeret veya abdest bozma, cima gibi ihtiyaçlar dışında açmayı caiz görmemişler, haram demişlerdir.

Mâlikî mezhebine göre ise, mazeretsiz açmak bile haram değil, mekruh olur.