Kanın abdesti bozması konusunda hadisler, deliller var mıdır?

Soru Detayı
Hanefi fıkhında kanın çıkması abdesti ve namazı bozuyor; ama bunun aksini gösteren hadisler de vardır. Örneğin bir hadisde görüyoruz ki, Hz. Ömer yarasından kanlar akarken sabah namazını kılmış, namazı terk etmemişdir. Bu hadis Hanefi içtihadının yanlış olduğunu mu gösteriyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebinde kanın abdesti bozduğuna dair delilleri vardır.  Şöyle ki:

Hz. Peygamber Efendimiz (asm) buyurmuşlardır:

"Her akan kandan dolayı abdest almak gerekir." (Darekutni, Temim ed-Dariden rivayet etmiştir.)

"Her kim namazda iken kusar veya burnundan kan akarsa, namazdan çıksın ve gidip abdest alsın. Ondan sonra da konuşmadığı sürece gelsin, namazını bıraktığı yerden tamamlasın." [İbni Mace, Hz. Aişe (ra)'den rivayet etmiştir.]