Kangal köpeğinin kulağını kesmek caiz mi?

Soru Detayı

- Nisa Suresi 119. ayette eskiden putlara adanan hayvanların kulaklarının yarıldığından bahsetmekte yine aynı ayette yaratılan yaratıldığı gibi kalmalıdır buyurulmakta.
- Ülkemizde Kangal köpeklerinin kurda karşı avantajlı olması için kulakları kesilmekte. Bu köpeğe bakınca rengi bile koyunlar içinde kamufle olacak şekilde yaratılmış.
- Bu ayet göz önüne alındığında, kulak kesmek caiz olmaz diye yorumlamak sıhhatli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle belirtelim ki, gerek insanda gerekse hayvanlarda hiçbir uzuv, faydasız değildir. Her uzvun kendisine has bir fonksiyonu vardır. Bir zaruret olmadan herhangi bir uzvu yok etmek dinen caiz olmaz.

Ancak çoban köpeklerinin gerek kurtlar ve diğer vahşi hayvanlarla gerekse kendi cinsleriyle kavgaları, zaman zaman ağır yaralanmalarına hatta bazı durumlarda hayatlarını kaybetmelerine neden olabilmektedir. Çoban köpeklerinin yaralı olup sürü ile birlikte hareket edememeleri veya ölmeleri durumunda yetişmiş yeni bir köpeğin bulunmasına kadar hayvan sürüleri büyük oranda korumasız kalmaktadır.

Dolayısıyla hayvan sürülerinin korunması maksadıyla alimler, çoban köpeklerinin kulaklarının kesilmesine cevaz vermişlerdir.

Unutmamak gerekir ki, işkence etmek gibi bir amaçla hayvana eziyet verecek şeyler yapmak asla caiz değildir.