Kadınların kaykay kayması günah mı?

Soru Detayı

- Kadınım kaykay kayıyorum dinimiz açısından nasıl karşılandığını merak ediyorum?
- Kaymaya başladığımdan beri zihnen ve bedenen ferahlamış hissediyorum işlerime daha güzel odaklanıyorum, hızlıca istediğim yere varıyorum.
- Cinsiyet açısından veya farklı bir sebepten mahsuru var mıdır varsa nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğlenme, spor yapma ve dinlenme insanın doğal ihtiyaçlarındandır. Ancak bu ihtiyacın, İslam’ın temel prensiplerine aykırı olmayacak şekilde düzenlenmesi gerekir.

İslam dini; haram içermemek, kumar ve müstehcenlik aracı yapmamak, sağlığa zarar vermemek, ibadetleri ve sosyal hayattaki vazifeleri aksatmamak şartıyla, her türlü sportif faaliyetlerde bulunmayı mubah görmüştür.

Dolayısıyla spor yapılırken, dinin haram kıldığı şeylerin yapılmaması, beden mahremiyetinin ve örtünme kurallarının ihmal edilmemesi gibi temel dini hükümlerin gözetilmesi şarttır.

Buna göre, yukarıdaki ilke ve prensiplere riayet edilmesi şartıyla, kaykay yapmak da dahil olmak üzere sportif faaliyetlerde bulunmada bir sakınca bulunmamaktadır.