Kadınlar, Peygamberimizin hangi sünnetlerine uymalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği gibi Resulüllah (asm)'in sünneti üç kısımdır:

1. Farz-vacip.

2. Nafile.

3. Adap ve güzel âdetler.

Farz ve vacip kısmını yapmada mecburiyet, yerine getirmede ise büyük sevap ve mükafat var, terkinde ise ceza ve azap söz konusudur.

Nafile kısmını yapmada ise sevap var, ancak terk edilmesinde herhangi bir ceza ve azap yoktur, fakat sevapta çok büyük kayıplar var.

Adap ve güzel âdetler ise, Resülüllahın bir beşer olarak yaptığı, örf-âdetlere dayanan davranışlarıdır. Yeme içme adabı, yeme içmedeki tercihleri, yeme-içme ve giyinme şekli, uyuması, yolculuk yapması, insanlarla sohbet etmesi gibi günlük hayat akışı içinde yaptığı davranışlar, söylediği sözlerdir.

Bunları yapma veya terk etmede herhangi bir sevap veya günah yoktur. Ancak bir Müslüman, Resulüllahı niyet ederek, O yaptı diye bir davranışı yapsa, alışkanlıklarını ve âdetlerini ibadete dönüştürebilir. Çünkü Resulüllahı düşünmek Allah’ı hatıra getirir, Allah’ı hatırlamak ise ibadettir.

Adaba ait sünnetleri yapmak, hem kadın hem de erkeleri kapsamaktadır. Güzel söz söylemek, sadaka vermek, hemcinsi mümin kardeşe karşı tebessüm etmek, sağdan giyinmek, sağ elle yiyip içmek, bunu yaparken Bismillah demek, yemekten önce ve sonra elleri yıkamak gibi sünnetlerinde olduğu gibi.

İslam alimleri, günlük hayatta yüzün üzerinde adap kısmına ait sünnetten bahsetmektedir.

Teheccüd namazı, kaylule uykusu, yer ve zamana göre Resulüllahın yaptığı bazı dualar, selam vermek, musafaha etmek, güzel koku sürmek, hediyeleşmek, davete icabet etmek, hasta ziyareti, esnerken ağzı kapatmak, uyurken sağ tarafa yatmak, vücut temizliği yapmak gibi sünnetler, hem kadın hem erkeğin yapacağı sünnetlerdir.

Ancak kadınlar, özel hâl ve konumlarından dolayı, bazı sünnetleri yapmaktan muaf tutulmuşlardır.