Allah'ın, zatı ve sıfatlarıyla bir olması konusunda nasıl bir itikada sahip olmalıyız?

Soru Detayı

- Allah Teala’nın zatıyla ve sıfatlarıyla bir olduğuna inanıyoruz. Allah dişilik erkeklik, yemek içmek gibi noksanlıklardan münezzeh, aynı şekilde melekler de bu gibi sıfatlardan münezzeh. Sıfatlarıyla bir olmayı nasıl anlamalıyız?

- Sıfatlarıyla bir olması, Allah'ın bütün noksanlıklardan münezzeh, diğer varlıkların ise (melekler gibi) yeme-içme-yorulma gibi sıfatlardan münezzeh olup, gene de noksanlıkları bulunması şeklinde mi algılamamız gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah hem zatında birdir; yani iki tane Allah yoktur. Hem sıfatlarında birdir. Yani yegâne Halık’tır, Ğafur’dur, Rahman’dır, Rahim’dir, Rezzak’tır. Yani, ne yaratmasında ne bağışlamasında ne dünya ve ahirette kullarına- mahluklarına rahmet etmesinde, ne onlara rızık vermesinde onun hiçbir ortağı yoktur.

Örneğin bazen bir ülkeyi koalisyonlar yönetir. Burada iki (veya daha fazla) yönetici kadro var demektir. (Bu zat ve sıfatlarda ortaklığa misaldir).

Bazen ülkeyi yöneten tek partidir, Tek başbakandır, fakat yine de yardımcıları vardır. (Bu fiillerde işe yapmada ortaklığa misaldir.)

İşte Allah ne zatında, ne sıfatlarında ne de fiillerinde asla bir ortağa muhtaç değildir ve bir yardımcısı da yoktur. Hem zatında hem sıfatlarında hem isimlerinde hem de fiillerinde birdir.. Tektir, O’ndan başka ilah yoktur…