Kadının ayakları saf düzenini geçerse namazı bozulur mu?

Soru Detayı

- Muâhâzâtun-nisa konusu...
- Bazen ailecek cemaat oluyoruz, annem yaşlı oturarak kılıyor, ayaklarını uzatınca ayakları erkeklerin saf düzenini geçerse namazı sahih olur mu?
- Bütün gövdesi arka safta ayakları uzatmadan dolayı öndeki erkek saflarının önünde oluyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce şunu ifade edelim:

Anneniz yere oturup ayaklarını uzattığında kıyamı, rükûu ve secdeyi ima ile yapıyor. Halbuki secde için bir sandalye veya tabure vb. üzerine otursa, -yerden ayağa kalkamadığı halde sandalyeden oturup kalkabiliyorsa- kıyamı ve rükûu tam yapar, yalnızca secdeyi ima ile yapar.

Bu durumda illa da yere oturması gerekmez.

Muhazat, dini bir terim olarak, "namazda erkek ve kadının aynı hizada olması" anlamına gelmektedir.

Yerde bacaklarını kıbleye doğru uzatarak oturup namaz kılan bir kadının, göğsü erkeğin gerisinde olursa, erkeğin namazına zararı olmaz. Kadının namazına da zararı olmaz. Uygun olanı ise göğsün, bir saf kadar uzakta olmasıdır.

Kadınların erkekler hizasında bulunarak ve aynı imama uyarak, aynı düzlemde, arada bir perde, duvar vb. bulunmadan namaz kılması hâlinde sağında bir, solunda bir, arkasındaki hizasında bir erkeğin namazlarının bozulması Hanefi mezhebine göredir. Başka bazı mezheplerde kadının aynı hizada veya önde bulunması, erkeğin de kadının da namazını bozmaz.

Harem-i şerifte muhâzât kuralı uygulanmaz.