Erkek ve kadınlar cemaatle namaz kılarken, yer darsa, kadınların ne kadar geride durması lazımdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muhazat, dini bir terim olarak, namazda erkek ve kadının aynı hizada olması anlamına gelmektedir.

Muhazatta muteber olan, bacakla topukların aynı hizada bulunmasıdır. O halde kadının topukları erkeğin topuklarından geride olur­sa, erkeğin namazı bozulmaz. Çünkü muhazat gerçekleşmemiştir.

Erkekle aynı hizada duran kadının, yabancı ya da erkeğin çok yakını olması arasında bir fark yoktur. Önemli olan bu konuda ka­dın unsurudur. (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/312.)