Kadın kırmızı renkte giysi giyebilir mi?

Soru Detayı
Kadın kırmızı renkte giysi giyebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların kırmızı giysiler giymesi caizdir.

Peygamberimizin (a.s.m) beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı renklerden yapılmış elbiseleri çeşitli zamanlarda giydiği bilinmektedir. Ancak çoğu zaman beyaz rengi tercih ettikleri gibi, ashabına da tavsiye etmişlerdir. Kırmızı renk cübbe, hırka ve sarık giydiklerine dair rivayetler vardır.(İbn-i Sa'd, Tabakat I. 451; Buhari, el-Ebed 127 no: 348)

Ancak çok dikkat çekici ve itici renklerin giyilmemesi tavsiye edilmiştir.

(bk. Yardım, Ali, Peygamberimizin Şemaili, Damla İst.1998 s.117-122)