Kadın dinden çıkarsa öldürülür mü?

Soru Detayı

1) Namazda ellerin göbek altına koyulması hakkında hadisler zayıftır, diye duymuşum, zayıfsa neden İmam Azam böyle bir fetva vermiş?
2) Bir kadın ve eşi Müslüman diyelim. Ama kadın Hristiyan oldu. Bu kadın mürtet mi? Öldürülmeli mi? Nikahı gitti mi?
3) Bazı kişiler okşatma anlamında güzel bir yere -burası Cennet- diyorlar veya kötü bir yere -burası Cehennem- diyorlar. Bu küfür mü?
4) Hz. Muhammed (sav)'in peygamberliğini ilan ettiği zaman Kureyş'in Beni Haşimi'yi boykot ettiği İslam tarihinden bilinmektedir. Ebu Talib, kabilesini Şibi Ebu Talib denilen bir bölgeye götürdü ve üç yıl kaldıkları yerde çok acı çekti. Ebu Bekir (ra) ve Ömer (ra) o sırada neredeydi? Mekke'de değil miydiler? Peki sevgili Peygamberimiz (sav) 'e neden yardım etmediler? Yardım Yaptıklarına dair sahih bir delil var m? (bu soruyu bana Şiiler sormuş)
5) Annemiz Fatıma Zehra'dan yıllar sonra vefat etmelerine rağmen Ebu Bekir (ra) ve Ömer (ra) Peygamberimiz (sav)'in yanına gömüldüler, ama annemiz Fatıma Zehra Peygamberimizin yanına gömülmedi. Neden? Böyle vasiyet mi etmişti? Öyleyse, neden böyle bir vasiyette bulundu? Yoksa Müslümanlar, annemiz Fatıma Zehra'nın Peygamberimiz (sav)'in yanına gömülmesini engelledi mi? Öyleyse, peki neden? (Şiiler sormuş bunu da)
6) Cinsel ilişki zamanı üzerimizi örtmek edeptir -bunu biliyoruz. Peki erkek hanımını cinsel ilişki zamanı üzerini örtmemeye, tamamen soyunmağa zorlayabilir mi? Hanımı kabul etmezse hanım sıkıntıya girmiş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Namazda ellerin göbek altına koyulması hakkındaki hadisler zayıftır, diye duymuşum, zayıfsa neden İmam Azam böyle bir fetva vermiş?

Cevap 1:

Hanefî mezhebi fukahası bu konudaki rivayetleri amel için yeterli görmüşlerdir.

Soru 2:
Bir kadın ve eşi Müslüman diyelim. Ama kadın Hristiyan oldu. Bu kadın mürtet mi? Öldürülmeli mi? Nikahı gitti mi?

Cevap 2:

Karı ve koca birlikte Müslüman olurlar sonra kadın Hristiyan olursa mürted olur. Evlilikleri devam edemez.

Mürted olanın öldürülmesi konusunda az da olsa “mürted öldürülmez” diyen farklı içtihatlar da vardır. Hanefî mezhebine göre de mürted kadın öldürülmez.

Soru 3:
Bazı kişiler okşatma anlamında güzel bir yere -burası Cennet- diyorlar veya kötü bir yere -burası Cehennem- diyorlar. Bu küfür mü?

Cevap 3:

Hayır, küfür de değil, günah da değil.

Soru 4:
Hz. Muhammed (sav) 'in peygamberliğini ilan ettiği zaman Kureyş'in Beni Haşimi'yi boykot ettiği İslam tarihinden bilinmektedir. Ebu Talib, kabilesini Şibi Ebu Talib denilen bir bölgeye götürdü ve üç yıl kaldıkları yerde çok acı çekti. Ebu Bekir (ra) ve Ömer (ra) o sırada neredeydi? Mekke'de değil miydiler? Peki sevgili Peygamberimiz (sav)'e neden yardım etmediler? Yardım Yaptıklarına dair sahih bir delil var m? (bu soruyu bana Şiiler sormuş).

Cevap 4:

Hz. Ebu Bekir, Peygamber Efendimize (asm) kaç kere büyük yardımlarda bulunmuştur. İmkan bulsa orada da yardım ederdi. Hz. Ömer Peygamberimizin İslam’ı tebliğinin altıncı yılı sonunda Müslüman oldu, Kureyş’in boykotu da altıncı yıldadır. İstese bile tek başına bütün Kureyş’e karşı çıkması, ablukayı yararak yardım etmesi mümkün değildi.

Soru 5:
Annemiz Fatıma Zehra'dan yıllar sonra vefat etmelerine rağmen Ebu Bekir (ra) ve Ömer (ra) Peygamberimiz (sav)' in yanına gömüldüler, ama annemiz Fatıma Zehra Peygamberimizin yanına gömülmedi. Neden? Böyle vasiyet mi etmişti? Öyleyse, neden böyle bir vasiyette bulundu? Yoksa Müslümanlar, annemiz Fatıma Zehra'nın Peygamberimiz (sav) 'in yanına gömülmesini engelledi mi? Öyleyse, peki neden? (Şiiler sormuş bunu da).

Cevap 5:

Hz. Fatıma validemiz vefat ettiğinde Hz. Ali hayatta idi, onun nereye gömüleceğine de o karar verdi. Eğer Hz. Fatıma, babasının yanına gömülmesini isteseydi, Peygamber Efendimiz (asm) Hz. Aişe’nin odasında defnedildiği için ondan izin istenir ve oraya defnedilirdi.

Soru 6:
Cinsel ilişki zamanı üzerimizi örtmek edeptir bunu biliyoruz. Peki erkek hanımını cinsel ilişki zamanı üzerini örtmemeye, tamamen soyunmağa zorlayabilir mi? Hanımı kabul etmezse hanım sıkıntıya girmiş olur mu?

Cevap 6:

Karı-koca ilişkisinde zorlama olmaz, olmamalıdır. Karşılıklı anlayış ve fedakarlık esastır. Koca bunu ısrarla istiyorsa, evlilik birliğinin zedelenmemesi için bazen edep dışına çıkılabilir; yeter ki, yapılan haram olmasın.