Kadın on yaşındaki çocuğuyla şehirler arası yolculuğa çıkabilir mi?

Soru Detayı

- Bu konuda mezhepler arası görüşler ve delilleri nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Yanında bir mahremi olmaksızın, bir kadın üç günden fazla bir (mesafedeki) yolculuğa çıkamaz.” (Müslim, Hac, 417)

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden bir kadının, yanında bir mahremi olmadan bir gün bir gecelik mesafeye yolculuk etmesi caiz değildir.” (Müslim, Hac, 421)

- Bütün mezhep alimleri, yukarıdaki hadis ve benzeri rivayetlere dayanarak bir kadının iki günlük (Hanefilere göre üç günlük) bir mesafeye yolculuk yapmasına izin vermezler.

- Suudi Arabistan’ın İslam fıkıh konseyinin fetvasına göre, akıl-baliğ olmayan / büluğ çağına ermemiş bir çocuk, bu yolculuğu helal kılan bir mahrem sayılmaz. (bk. el-Lecnetu’d-Daimetu lil-buhusi ve’l-ifta: Rakam: 18173)

- Kanaatimizce, on yaşındaki bir çocuk mümeyyiz (iyi ve kötü işleri fark edecek durumda) ise, o da hadiste ifade edilen “bir mahrem” sayılır. Dolayısıyla onunla yolculuk yapılabilir.

Ancak eğer yolda yankesici, eşkıya ve daha başka kötü insanlarla karşılaşma ihtimali varsa, bu takdirde on yaşındaki çocuğun bir savunma yapması mümkün olmadığına göre, burada yukarıdaki fetva geçerlidir.