Kabe'nin içinde namaz kılınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fakihler, Kâbe'nin içinde namaz kılmanın meşru olduğu hususunda ittifak etmişlerdir.

Hanefilere göre ister farz ister nafile olsun, Kabenin içinde cemaatle de olsa namaz kılmak sahihtir. Fakat üstünde namaz kılmak mekruhtur. Eğer bir imam cemaate namaz kıldırıp cemaatin bir kısmının sırtı imamın sırtına doğru olursa bu namaz caiz olur. Fakat sırtı imamın yüzüne gelen kişinin namazı caiz olmaz. Çünkü imamdan öne geçmektir

(bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Prof. Dr. Vehbe Zuhayli)