Kabe’de kadın erkek namahrem değil mi?

Soru Detayı

- Kabe'de mihraba girince kadınlar ve erkekler kardeş sayılıyor. Ve bir aradalar namahrem sayılmıyor, peki bunu Müslüman olmayan kişiye nasıl açıklayabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâbe’de kadınların yabancı erkeklere mahrem sayıldığına dair İslam fıkhında herhangi bilgi yoktur. İslam dininde böyle bir ihtilatın caiz olmadığı açıkça ifade edilmiştir.

Bugünkü durum onların mahrem hâle geldiklerini göstermez. Sadece bir zaruretten ötürü bir ruhsat söz konusudur.

Malum olduğu üzere, İslam’da “zaruretler haramları mubah kılar” şeklinde bir kural vardır. Bugünkü ihtilat durumu ancak bu çerçevede değerlendirilebilir. Ezher fetva meclisinin bu konudaki açıklamaları da bu yöndedir.