Kâbe imamları namaz kıldırırken niye ağlıyor?

Soru Detayı

- Kabe imamları özellikle Saffat ve Meryem suresinin kıraatini yaparken ağlıyor, neden? Anlamlarını düşündükleri için mi?
- Ağlayınca bu namazlarını bozmuyor mu?
- Bir de Hanbeli mezhebine göre de namazda kıraati uzatmak mekruh olduğunu biliyorum Kabe’de imamlar bütün olarak bu uzun sureleri nasıl okuyor nasıl yüzlerce kişiye uzun namaz kıldırıyorlar mekruh değil mi?
- Hac sırasında serbest mi kıraati uzatmak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâbe imamlarının namazda ağlamaları, şüphesiz okudukları ayetlerin manalarını düşündükleri sebebiyledir. Ağlamak namazı bozmaz. Sahabilerin de namazda ağladıklarını biliyoruz.

Namazda ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse, huşûdan ileri geldiği için namazı bozmaz. Nitekim hadîs-i şerîfte:

"Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer." (Feyzü'l-kadir, 6/48, Hadis No: 8382)

buyurulmuştur.

Kıraati uzatmak ise, rivayetlerde gelen ve mekruh kabul edilen uzatma işi, herhâlde imamların kıraatinden daha uzundu. Öyle olmasa bile, olsa olsa kerahet-i tenzihiye ile mekruhtur. Hac sırasında özel olarak kıraatin uzatılması diye bir kural yoktur. Fakat bire bin sevabı olan bir mabette ibadetleri daha vakarlı, daha uzun, daha tefekkürlü olarak yerine getirmekte bir sakıncanın olmadığını düşünüyoruz.

Mekke ve Medine'ye giden ibadet için gittiği, ibadet atmosferi ve ikliminde havayı teneffüs ettiği için, bu durum nefsin zoruna gitmez ve gitmemelidir.

Mescid-i Haram'daki namazların durumunu eleştirmek bizce pek isabetli değildir. Orada onlarca âlim vardır. Eğer ciddi bir hata olsa onların hepsinin bu konuda ses çıkarmayıp sükût etmeyi tercih etmeleri düşünülemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+